bluesign® SYSTEM ürünleri ZDHC Gateway’e Aktarılıyor

bluesign® SYSTEM, 190’ın üzerinde kimyasal tedarikçisinin kayıtlarından oluşan 12.000’in üzerinde kimyasal ürünü, ZHDC GatewayTM'ye aktarmaya başlıyor.

bluesign® SYSTEM ürünleri ZDHC Gateway’e Aktarılıyor

Tarih: 24 Aralık 2019

Başlangıçta metodoloji, kriterler ve Gateway ™ Seviye 3 için yapılan mutabakat ve iş birliğinin ilan edilmesinden yaklaşık bir yıl sonra bluesign® ZDHC’ye katılımcı olarak imza attığını duyurdu. Böylelikle bluesign® SYSTEM'e bağlı olarak bluesign® FINDER’da kayıtlı 12.000'in üzerinde pozitif kimyasal ürünün ZHDC Gateway™ piramidinin en üst seviyesi olan Seviye 3’te yer alması sağlanacaktır. Veriler 190'dan fazla kimyasal tedarikçisinin kayıtlarından oluşan kimyasal ürünleri içerecektir.

2000'den bu yana bluesign®, ilk ve en kapsamlı pozitif listeyi oluşturmak amacıyla, 25.000 kimyasal formülasyonun tehlikelerini değerlendirmek için bilimsel bir kimyasal değerlendirme kullandı. Bu değerlendirme sonucu, tekstil ve deri üretmek için ticari olarak temin edilebilen 12.000'den fazla kimyasal ürün onaylanmıştır. Bu ürünler toplu olarak bluesign® FINDER'ı oluşturur. bluesign® FINDER’ın kimyasal ürünleri ZDHC Gateway™'de 3. Seviye olarak kabul edilecektir.

bluesign® SYSTEM, hem alınması gereken önlemler hem de yasal gerekliliklere dayalı olarak 600'den fazlası yasaklı olan 900'ün üzerinde kimyasal maddeyi kapsayan endüstrinin Üretimde Kullanılması Kısıtlı Olan Maddeler Listelerini (MRSL) ve bitmiş ürün üzerinde kullanılması Kısıtlı Olan Maddeler Listelerini (RSL) yönetir.

bluesign® nedir?

Tekstil endüstrisinin sürdürülebilirlik hedeflerine doğru hareket etmesine yardımcı standartlardan biridir. 2000 yılında İsviçre'de kurumuş, 2008 yılında uluslararası test firması SGS’nin hissedar olduğu bir şirkettir. bluesign® standardı bütünsel bir yaklaşım ile kimyasal tedarikçileri, tekstil üreticilerini ve büyük marka ve perakendecileri içerir.

Diğer standartlardan farklı olarak, tüketici güvenliğinin yanında, çevre ve kaynak verimliliği, ürün sentez süreçleri ve yaşam döngüsü gibi sürdürülebilirlik parametrelerini kapsar. Daha az kaynak ile daha fazlasını gerçekleştirmenin sürdürülebilirlik için bir anahtar olduğunu kabul etmiştir.

bluesign® standardının önemli prensipleri

• Kaynak verimliliği
• İş sağlığı ve güvenliği
• Su emisyonları
• Hava emisyonları
• Tüketici güvenliği

Tekstil boyaları ve kimyasalları üreten Setaş, 2013 yılı Temmuz ayı itibari ile bluesign® sistem partneri olmuştur.

bluesign® araçları

Bluetool: Kimyasal değerlendirme aracı. Kimyasal ürünler bluesign® TOOL’da onaylı olmalıdır
Bluefinder: Onaylanmış ürünler ve sistem ortağı tedarikçilerin yer aldığı veri tabanı
Blueguide: bluesign® onaylı tekstil ürünleri üreticilerinin rehberi

bluesign® FINDER’da listelenen onaylı tekstil boyalarımız ve yardımcı kimyasallarımız ZDHC Gateway’de Level 3 seviyesinde yer almaktadır.

Kaynak: https://www.bluesign.com

Paylaş

Popüler Haberler