Tarihimiz

Setaş Colorcenter, 1966 yılında başlayan yaşamını renk bilgisi üzerine kurmuş bir kimya şirketidir. Tekstil sektörüne ürün tedariği ile yola çıkmış olup, ürün gamını Kağıt, Plastik ve Metal sektörleri için de boya, kimyasal ve özel efektler üreterek geliştirmiştir.

Avrupa ve Asya'yı birleştiren konumunun sağladığı ayrıcalık ile kültürler arası iletişimi doğru sağlayan Setaş Colorcenter, yurtiçinde ve yurtdışında kaliteli ve geniş ürün yelpazesi, hızlı lojistik ağı ve özenli teknik servisi ile tercih edilen bir üretici ve iş ortağıdır.

Tarihimiz

İlerlemesinde öncü olan teknik altyapısını, tüm sektörler için yapılan Ar-Ge çalışmalarını ve deneyimli araştırma ekibini Technology Center çatısı altında birleştirerek multi-disipliner bir çalışma sistemi oluşturmuştur. Bu sistem ile müşterileriyle ortak projeler geliştirmeyi, üniversitelerle işbirliği içinde olmayı ve uluslararası araştırma projelerinde yer alarak inovatif ve sürdürülebilir keşifler yapmayı amaçlamaktadır.

Setaş Colorcenter, faaliyet alanlarında Türkiye'de lider konumuna gelmiş olup, ürünlerini  Orta Doğu, Asya, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde de pazarlamaktadır. Logistic Center bünyesinde işleyen "ithal ürünlerde antrepodan müşteriye doğrudan satış" ve "yerli üretim ürünlerinde yalın tedarik sistemi" uygulamaları ile yurtiçinde ve yurtdışında, hem rekabet gücünü arttırmış, hem de müşterilerine minimum stok maliyeti ve hızlı tedarik avantajı sağlamıştır.

Üretim faaliyetleri

Setaş Color Center, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 farklı üretim tesisinde, Özbekistan Taşkent’te ise pigment üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu tesislerde tekstil, kağıt, metal ve plastik sanayi için boya, yardımcı kimyasal, optik beyazlatıcılar, elektrostatik toz boya ve masterbatch üretimleri yapılmaktadır.

İleri teknoloji ekipmanlar ile verimlilik, ekolojik uygunluk, yüksek kalite ve sıfır iş kazası hedeflenerek yapılan üretimler, esterifikasyon, diazo reaksiyonları, metilasyon, coupling, enjeksiyon, molding gibi çeşitli kimyasal ve fiziksel prosesleri içermektedir.
 
Üretim kapasiteleri

Reaksiyon bölümü: 6.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde sıvı reaktif, sıvı akrilik ve sıvı kükürt boyaları üretilmektedir.

Dispersiyon bölümü: 10.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde pigment ve vat dispersiyonları ile sıvı dispers boyalar üretilmektedir.

Kimyasal bölümü: 25.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde tekstil sektörü için yardımcı kimyasallar ile kağıt ve tekstil sektörleri için optik beyazlatıcılar üretilmektedir.

Masterbatch bölümü: 10.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde elyaf, ambalaj ve kablo sektörleri için PET, PE, PP, PA bazlı renkli, siyah ve fonksiyonel masterbatch’ler üretilmektedir.

Elektrostatik toz boya bölümü: 6.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde Epoxy, PES ve Hibrid elektrostatik toz boyalar üretilmektedir.

Kronoloji:

1966 - Tekstil ve deri sanayi için boya ve kimyasal madde üretimi ve temsilciliği ile ticaret hayatına başladı
 
1987 - İlk dispers boya üretimini gerçekleştirdi

1989 - Temsilcilikleri bırakma kararı alıp tamamen kendi üretimine odaklandı

1997 - Selüloz elyaf için baskı boyaları, poliamid elyaf için asit ve metal kompleks boyaları üretimine başladı

2003 - Dünyadaki önemli boya üreticilerinden oluşan, insan sağlığı ve çevrenin korunması konularında çalışmalar yapan ETAD (The Ecological and Toxicological Association of Dyes and Organic Pigments Manufacturers) adlı saygın derneğin ilk ve tek Türk üyesi oldu. Bütün önemli kuruluşlar ortak geleceğimizi koruma bilinci içinde benzer faaliyetler içine girmekteydi

2003 - İlk organik sentetik pigment üretimini gerçekleştirdi. Aynı yıl Tekstil ve Kağıt sektörleri için sıvı akrilik boya üretimine başladı

2004 - Masterbatch üretimine başladı. Kimya sektörünün önemli kollarından biri olan bu alanda kısa süre içinde kendini kanıtlayarak Türkiye'nin en büyük tedarikçisi konumuna geldi

2007 - Lif yağlama teknolojilerinde kullanılan yağların üretimine başladı. Aynı sene yeni bir iş koluna yatırım yaparak Elektrostatik Toz Boya üretim tesisi faaliyete geçerek Setacoat® markası ile metal kaplama sektörünü Setaş'ın renkleri ile tanıştırdı

2010 - Denim'de moda özel efektlerle her geçen gün dinamikliğini korurken, Setaş bu sektöre yeni ürünlerin kazandırılması için kimyasal üretim projesine başladı. Türkiye'nin denim üretiminde global anlamda öncülüğünü devam ettirmesi Setaş'ın Ar-Ge çalışmalarının lokomotifi oldu

2011 - İçinde barındırdığı kimya temelli farklı disiplinleri buluşturmak ve buradan doğacak sinerji ile yeni çalışmalar yapabilmek için 2011 yılının Eylül ayında Teknoloji Merkezini açtı. Güç, iletişim ve bilgi paylaşımından beslenir ilkesi bu merkezin temel yaklaşımlarından biridir

2014 - 2007 yılında kurulan elektrostatik toz boya bölümü, ÇOSB'de 11.000 m2'lik yeni bir tesise taşınarak kapasitesini 6000 Ton / yıl'a çıkardı

2016 - 6 Eylül 2016 tarihinde, United Nations Global Compact (UNGC) platformuna üye olarak katıldı

2017 - T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen markalaşma programı Turquality'ye kabul edildi

2017 Setaş 3 masterbatch fabrikası açıldı

2019  Dijital baskı sektörü için Setactive® Ink boyaları üretimi başladı

Gelişen dünya ile beraber Setaş da mevcut birimlerini güçlendirip yeni yatırımlar yapmaya devam edecektir.

Satış ve pazarlama ağı

Setaş hem yurtiçinde hem de yurtdışında müşteri beklentilerini hızlı ve doğru karşılayabilmek için lokal ofisler, acentelikler ve distribütörlükler aracılığı ile pazarlama ve satış ağını organize etmiştir.  

Bölge satış merkezlerindeki tekstil veya kimya mühendisi satış yetkilileri satış ve uygulama amaçlı çalışmaları yaparken, teknik servis kadrosu işletme denemeleri için yeni ürün denemelerinden proses geliştirme çalışmalarına kadar her türlü konuda müşterilere destek vermektedir. Bunun dışında Technology Center bünyesinde bulunan laboratuvarlarda müşterilerden gelen test ve analiz talepleri değerlendirilmekte ve en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

Türkiye satış pazarlama ağı

Geniş ürün gamı, 1966’den beri geliştirdiği kimya bilgi birikimi ve ileri üretim kabiliyetinin yanında, satış ekibinin müşterilerine sunduğu ticari ve teknik desteği sayesinde Setaş Türkiye pazarında en önemli üretici ve tedarikçi olma konumunu uzun yıllardır sürdürmektedir.

Pazarlama ofisinin de bulunduğu Tekirdağ’daki genel merkez dışında Türkiye’de tekstil ve kağıt sektörlerinin yoğun olduğu Bursa, Denizli, Antep, Maraş ve İzmir’de satış ofisleri ve depolar bulunmaktadır.

Satış, pazarlama veya üretim yaptığımız merkezlerimizin bilgilerine iletişim sayfamızdan erişebilirsiniz. 

Yurtdışı satış pazarlama ağı

Tüm dünyada değişen sosyal, toplumsal ve ekonomik yapı sonucunda Türkiye yatırım ve ticaret açısından, güvenilir ve tercih edilen önemli bir ülke durumuna gelmiştir. Konumunun verdiği avantaj ve sürekli büyüyen ekonomisi sayesinde Türkiye’deki sanayi kuruluşları güçlenmekte ve kalıcı işbirlikleri ile karlı yatırımlar için global üretici ve tüketicilerin gözünde değerli birer iş ortağı olmaktadırlar. 

Türkiye’nin ilk 500 Sanayi kuruluşu olan Setaş, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği yerde kurulu olan üretim tesisi Colorcenter’ın konumu sayesinde özellikle Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Batı Asya ülkeleri gibi önemli tekstil merkezlerine hızlı mal tedarik ederek global pazarda önemli bir yer edinmiştir.  

Setaş, tekstil ve kağıt sektörlerinin büyük olduğu her ülkede donanımlı ve yetkin bir acente atayarak ve yoğun ihracat yapılan yerlerde üretim tesisleri kurarak ihracatta her sene yaklaşık %30 büyüme ile pazar payını arttırmaktadır. Çin’den Güney Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya dünyanın 5 kıtasında 40'ı aşkın ülkeye ihracat yapılmaktadır.

İhracatta sağladığı avantajlar:

  • Kaliteli ürün için uygun fiyat formülü 
  • Konumunun avantajı ile kısa sürede teslimat (5 - 10 günde Avrupa, 40 günde Asya ve Amerika’ya kadar mal teslimi) 
  • Hızlı ve zamanında teknik servis 
  • Müşterilerle ortak gerçekleştirilen proses geliştirme projeleri